Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 2145 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Wtorek, 29 wrz 2020, 19:02

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarta

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarta

Zakończył się remont zabytkowego dworca PKP w Skawinie. Jeszcze kilka lat temu budynek był ruiną, z której nikt nie korzystał. Teraz stał się nową siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w przyszłości będzie centrum komunikacyjnym gminy z wielkim parkingiem, wiatami rowerowymi oraz przystankiem autobusowym.

Mieszkańcy czekający na pociąg nie będą mogli narzekać na nudę, ponieważ dworzec oprócz swojej tradycyjnej roli, będzie pełnił funkcję kulturalną. W świeżo wyremontowanym budynku swoją nową siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna. Na trzech piętrach mieszkańcy znajdą tysiące książek, czytelnię oraz salę komputerową. Czytelnicy będą mieli jeszcze łatwiejszy niż dotychczas dostęp do literatury, ponieważ nowa siedziba jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - znajdują się tutaj podjazdy, winda, wrzutnia biblioteczna oraz inne usprawnienia.

- Łączymy tradycję z nowoczesnością. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się "po drodze" na pociąg lub do największego miejskiego parkingu w gminie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wstąpić po książkę i umilić sobie podróż dobrą literaturą - mówi Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie to nie tylko wypożyczalnia książek. To także miejsce zapewniające ambitną rozrywkę. Bibliotekarze prowadzą zajęcia, warsztaty i zabawy dla mieszkańców w każdym wieku. Nowa siedziba jest znacznie większa i daje bardziej komfortowe możliwości organizowania czasu wolnego. Znajduje się w niej także nowoczesny sprzęt elektroniczny, który wpisuje się w wizję biblioteki XXI wieku, czyli miejsca, które w nowatorski sposób kultywuje miłość do książek.

Zabytkowy dworzec PKP będzie w przyszłości pełnił także swoją tradycyjną rolę. Po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pociąg stanie się dla mieszkańców Skawiny szybkim "tramwajem" do i z Krakowa. Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w 20 minut. Obok dworca powstał parking park&ride, który pomieści 500 samochodów. Wybudowano też wiaty dla rowerów, skawińskie centrum komunikacyjne oraz zadbano o wygodny dojazd do dworca. W tym celu stworzono nową drogę - ul. Kolejową oraz sieć ciągów pieszo-rowerowych.

Dzięki całej inwestycji mieszkańcy zyskali, wygodną, tańszą i przede wszystkim zdrowszą alternatywę dla samochodu. Nowy odświeżony dworzec zachęci do przemieszczania się koleją. Wybór tego środka transportu zmniejszy emisję zanieczyszczeń i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Skawinie.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (1)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: ggg | Dodane: Środa, 30 wrz 2020, 08:33

Może warto na zdjęciach pokazać wiatę przystankową na peronie 1 która postawiona jest pośrodku dworca i zasłania dworzec oraz napis ''Skawina''. Ciekaw jestem kto taki inteligenty postawił tą wiatę w tym miejscu. Obok jest wiata dworcowa to po co ta na peronie. Peron jest długi a na dalszej jego części więcej wiat brak. Może takie zdjęcie portal opublikuje.

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze