Czwartek, Kwiecień 17, 2014
   
Tekst

wyszukaj w portalu

„Moja pierwsza wizyta u ginekologa”

- taki tytuł nosi program profilaktyki raka szyjki macicy wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Krakowskiego.

ginekolog

Polski Czerwony Krzyż wraz ze Starostwem Powiatowym w Krakowie podjęli  wspólną walkę z przyczynami niepokojących statystyk. W ramach promocji zdrowia, stworzyli program pod nazwą „Moja pierwsza wizyta u ginekologa”. Skierowany jest on na profilaktykę raka szyjki macicy, popularyzując ideę regularnych badań cytologicznych, czy skuteczność szczepień profilaktycznych.


Dzięki współpracy PCK z nauczycielkami p. Beatą Leśniak oraz p. Anną Sławik, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skawinie wziął udział w tym programie. Na przełomie listopada i grudnia 2009r odbyły się zajęcia edukacyjne, w których udział wzięło ponad 260 licealistek z klas I – III. Spotkania zostały przeprowadzone przez studentów medycyny, podczas których poruszona została problematyka zapobiegania rakowi szyjki macicy. Prowadzący lekcje przybliżyli dziewczętom tematykę badania cytologicznego, wirusa HPV oraz szczepień profilaktycznych. Uczennice dowiedziały się o sposobach dbania o własne zdrowie i prawidłowych nawykach zdrowotnych. Przedstawiono im również jak wygląda wizyta u ginekologa, w jaki sposób przeprowadza się  badania kontrolne i jak często należy je wykonywać. Ponadto uczestniczki otrzymały przygotowane materiały edukacyjne.


Po przeprowadzeniu ankiet ewaluacyjnych wśród uczennic, możemy powiedzieć, że dla 88,31% zajęcia były źródłem poszerzenia wiedzy oraz świadomości na temat potrzeby regularnych badań profilaktycznych. Projekt ten spełnił oczekiwania 88,77% uczestniczek  oraz 93,51% poleciłoby tego typu spotkania innym kobietom. Dla 96,75% organizowanie takich spotkań ma sens i jest potrzebne.  72,73% ankietowanych zadeklarowało profilaktyczną wizytę u ginekologa, a 83,36% podzieli się wiedzą i zachęci bliskie osoby do badań.


Program spotkał się z dużym entuzjazmem i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziewczęta z chęcią uczestniczyły w projekcie. Mamy nadzieję na kolejne spotkania
o podobnej tematyce.


Anna Sławik
koordynator programu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież


Move
-

wydarzenia

Zebrali 1500 kg żywności

W dniach 4-5 kwietnia w czterech dużych sklepach (Ajka, Biedronka, Lidl, Netto) odbyła się zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. Udało się uzyskać 1500 kg żywności.

Czytaj więcej...
Kolejne włamanie na myjni

25 marca dyżurnego Komisariatu Policji w Skawinie poinformowano o włamaniu do automatu rozmieniającego pieniądze na jednej z myjni samoobsługowych.

Czytaj więcej...
Szkoła muzyczna oficjalnie otwarta

31 marca odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Szkołu Muzycznej I stopnia w Skawinie. Podczas uroczystości wystąpili laureaci Wewnątrzszkolnego Konursu Solistów i Zespołów - Wiosna 2014 oraz chór szkolny, w skład którego weszli wszyscy uczniowie. 

Czytaj więcej...
Jaka przyszłość czeka skawiński dworzec?

Budynek dworca w Skawinie od kilku lat niszczeje. Chociaż gruntownie zmodernizowano go w 2006 roku, od tamtego momentu w obiekcie nie przeprowadzono żadnych prac konserwatorskich.

Czytaj więcej...
banner stachyra v2

Move
-

felieton polityczny

Drogi powiatowe – co dalej?

Co jakiś czas powraca dyskusja na temat dróg powiatowych i ich jakości, albo raczej, w wielu wypadkach braku jakości. Drogi powiatowe we wszystkich gminach na terenie Powiatu Krakowskiego są w kiepskim stanie, a w wielu miejscach stan jest skandaliczny i zagraża bezpieczeństwu podróżujących.    

Czytaj więcej...
Śmieciowe podchody

Wprowadzanie w życie tzw. ustawy śmieciowej obnażyło słabości naszego życia społecznego, w tym przede wszystkim niesprawność i brak odpowiedzialności wielu samorządów.  

Czytaj więcej...
Fotoradar ratuje budżet

"Fotoradar nie może być zasadzką na kierowców, a tak jest na dzisiaj. Jeśli dodać do tego fatalny stan nawierzchni, źle oznakowane drogi i często nieuzasadnione ograniczenia prędkości, to podróżowanie po polskich drogach przypomina poruszanie się po labiryncie, lub udział w jakiejś swoistej grze."

Czytaj więcej...
Majowa Jutrzenka 2013

„Ważne, by święta nas łączyły, a nie były okazją do walki politycznej i odmawiania innym  patriotyzmu."

Czytaj więcej...

Move
-

Spotkania z historią Skawiny

Najstarszy widok Skawiny

W roku 1493 w Norymberdze wydane zostało dzieło autorstwa tamtejszego uczonego Benedykta, lekarza, dra Hartmanna Schedla, z łacińskim tytułem "Liber Chronicarum" znane powszechnie jako "Kronika Norymberska". Jest to historia świata.

Czytaj więcej...
Restytucja legionowej tablicy

Inicjatorem odtworzenia Tablicy Legionowej, zlikwidowanej przez niemieckiego okupanta w 1940 r. jest Muzeum Regionalne w Skawinie.

Czytaj więcej...
Złe tradycje skawińskich piwoszy

Browarnictwo istniało w naszym mieście od dawna. Już w XIV wieku Skawina posiadała karczmę, a w XV słodownię.

Czytaj więcej...
Kto rządził w Skawinie? – cz. II

Przedstawiamy drugą część tekstu dotyczącego kształtowania się władzy w Skawinie. 

Czytaj więcej...

Partnerzy

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie gazeta skawinska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

jakość powietrza

katalog firm


Reklama

informator miejski